Reflux gastroesofagian

Ulcer

Postata de membru217453 cu 12 ani in urma.

Ce tratament se face an cazul aciditatii la stomac si ce dieta se poate urma?

Raspunsuri (2)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 12 ani

Ca tratament, se administreaza diferite medicamente care scad producerea acidului in stomac cum sunt inhibitorii de pompa de protoni (precum omeprazolul) sau de H2 (precum ranitidina), medicamente care grabesc golirea esofagului si stomacului (precum metoclopramidul) sau medicamente care neutralizeaza acidul din stomac pe termen scurt (saruri precum cele pe baza de bicarbonat). Dieta vizeaza evitarea alimentelor care pot declansa sau agrava refluxul, precum: cafea, ciocolata, menta, alcoolul, grasimile, prajelile, citricele, bauturile carbogazoase etc.

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 12 ani

Ca tratament, se administreaza diferite medicamente care scad producerea acidului in stomac cum sunt inhibitorii de pompa de protoni (precum omeprazolul) sau de H2 (precum ranitidina), medicamente care grabesc golirea esofagului si stomacului (precum metoclopramidul) sau medicamente care neutralizeaza acidul din stomac pe termen scurt (saruri precum cele pe baza de bicarbonat). Dieta vizeaza evitarea alimentelor care pot declansa sau agrava refluxul, precum: cafea, ciocolata, menta, alcoolul, grasimile, prajelile, citricele, bauturile carbogazoase etc.