MICA CURBURA GASTRICA

Ulcer

Postata de g.gabi cu 12 ani in urma.

Am facut un CT, in urma caruia mi s-a comunicat ca pe mica cubura gastrica am o inflamatie/adenopatie de maxim 1 cm, vreau sa intreb( deoarece nu am reusit sa fac endoscopia, defapt am incercat dar fara rezultat pentru ca nu am reusit sa inghit acel tub al endoscopului,) daca este vorba de un ulcer , sau mai rau ,,,poate fi vorba de un cancer, pot sa va spun ca nu tot timpul am arsuri la stomac si uneori durerea radiaza in spate mai mult in partea dreapta,
ce altceva as putea faca ca sa nu mai fiu nevoita sa fac endosopia, pentru a fi diagnostica
cu multumiri

Raspunsuri (7)

Medic Epuran

acum 12 ani

Pentru un diagnostic exact va fi nevoie de:
1.un examen radiologic - tranzit baritat (in cazul existentei unui eventual ulcer gastric se va observa o imagine lacunară la efectuarea tranzitului baritat)
2.examinarea citologica a secreţiei gastrice sau testul de fluorescenţă a celulelor în lavajul gastric (au rol important în depistarea timpurie a bolii).
3.examenul endoscopic (gastrofibroscopie) cu citologie şi biopsie dirijată reprezintă însă investigaţia esenţială în special pentru diagnosticul cancerului gastric intr-un stadiu precoce.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

examinarea endoscopica nu trebuie sa vi se para atat de inspaimantatoare. nu dureaza mult, durerea nu este atat de mare, ci mai degraba senzatia neplacuta, si oricum vi se poate face cel putin o usoara anestezie locala pentru a mai diminua aceasta senzatie.
cat despre alte investigatii, banuiesc ca aveti cel putin o radiografie ''''pe gol'''' sau un tranzit baritat efectuate pana sa ajungeti sa faceti CT. ne-ati putea spune ce diagnostic vi s-a pus pana acum? analizele de sange au modificari? vi s-au facut cumva si niste analize de sange numite ''''markeri tumorali''''? daca da, ne-ati putea scrie daca sunt sau nu modificari?

va urez o seara buna

g.gabi

acum 12 ani

Am facut o analiza de sange pentru helicobacter si mi-a iesit slab pozitiva
Ce trebuie facut in situatia asta?
cu multumiri

g.gabi

acum 12 ani

Am facut analiza de sange pentru helicobacter si a iesit slab pozitiv ce trebuie sa fac ?

Medic Epuran

acum 12 ani

Va trebui instituit tratament antibiotic pentru Helicobacter pylori de către un medic gastroenterolog

cristinac

acum 4 ani

Ati descoperit ce este acea adenopatie?

Utilizator11642191294

acum 2 ani

Ați descoperit ce este acea adenopatie?