MICA CURBURA GASTRICA 1

Ulcer

Postata de g.gabi cu 12 ani in urma.

Referitor la analizele facute
am facut analiza de sange pentru helicobacter si mi-a iesit slab pozitiv
cat de tare trebuie sa ma ingrijorez si ce trebuie facut ,ce medicamentatie trebuie sa urmez?
Acest helicobacter ar fi putut produce acea inflamatie de pe mica curbura gastrica ?
va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

nu trebuie sa va panicati de aceasta infectie cu helicobacter. in general, daca nu aveti nici o simptomatologie gastrica, nu se trateaza, dar daca aveti simptome, medicul gastroenterolog cu siguranta va va prescrie un tratament pentru aceasta infectie. aici nu pot sa va recomand o anumita medicatie, din motive evidente, dar exista un standard pentru tratarea acestei infectii, si in general se trateaza cu succes.
pentru mai multe detalii despre infectia cu Helicobacter pylori, puteti citii cateva articole si pe acest site unde ne-ati scris, cum ar fi spre exemplu acesta: //sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-helicobacter-pylori_6637

va urez o seara buna