Medicamente permise

Ulcer

Postata de Maricica19 cu 13 ani in urma.

In urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu ulcer gastroduodenal. Respect un regim alimentar din acel moment, insa problema mea este faptul ca nu prea am voie sa inghit orice medicament. Eu luna de luna am dureri menstruale cumplite si fara 2-3 calmante (care contin ibuprofen si este contraindicat la ulcer) nu trec durerile. Este posibil sa avanseze boala datorita faptului ca inghit aceste medicamente?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Da, aceste medicamente sunt corozive gastric. Nu inteleg totusi de ce nu folositi supozitoare. Movalis-ul, spre exemplu (eu asta folosesc), este minunat si se absoarbe oricum mai repede rectal decat oral, si nici nu va da disconfort stomacal. Este atat antalgic (anti durere) cat si antiinflamator. Gasiti si altele asemanatoare, puteti cere de la farmacie.

Maricica19

acum 13 ani

Multumesc f mult. Nu am stiut de existenta acestui supozitor. De la farmacie mi-au dat indometacin supozitiare si problema a fost ca nu l-a tolerat. Dar nu am incercat si altceva.
In cazul in care movalis-ul este indicat pt asa ceva, clar ca am sa iau. Sper sa aiba efect. Oricum ne mai auzim. Numai bine!

anca

acum 10 ani

algocalminul este bun contra durerilor menstruale?