intrebare

Ulcer

Postata de margareta7106139 cu 15 ani in urma.

va rog spunetimi si mie care sunt simtomele de ulcer.astept raspuns.va multumesc

Raspunsuri (2)

andrei178

acum 15 ani

In principiu ulcerul se manifesta prin durere acuta sau "surda" in stomac, arsuri, senzatia de greutate si disconfort, greata si varsaturi (uneori chiar cu sange). Dar aceste simptome nu sunt numai in caz de ulcer si poate sa se manifeste si in alt fel. Si gastritele pot da aceleasi senzatii, numai un medic iti poate spune cu certitudine daca ai stomacul iritat, daca ai gastrita, ulcer sau altceva. Sanatate!

carmen658

acum 15 ani

Buna,
Si eu am avut ulcer si aveam aceste simptome: dureri in capul pieptului, insotite de arsuri retrosternale si de constipatie. Durerile sunt ritmate de mese, in sensul ca apar pe stomacul gol si se calmeaza dupa mese.
Cauza principala a bolii este hiperaciditatea gastrica. Stresul si nicotina au efecte nefavorabile.