Interpretare examen tranzit baritat

Ulcer

Postata de Dana Lazar cu 11 ani in urma.

Buna seara,
Am facut ieri un Rx gastroduodenal la care am primit urmatorul rezultat pt. care as dori o interpretare a unui specialist daca se poate, bineninteles.
Esofag cu morfologie si peristaltica in limite normale.
Stomac alungit, hipoton, hipokinetic.
Pliuri gastrice moderat ingrosate.
Lichid de hipersecretie in exces.
Nu se evidentiaza imagini de aditie sau imagini lacunare parietale gastrice.
Bulb duodenal verticalizat, neomogen opacifiat, margini neregulate dar fara prezenta de rest opac la compresiune si dupa evacuare.
In pozitia Trandebeburg decubit ventral si decubit lateral se evidentiaza o voluminoasa hernie hiatala prin alunecare.
Important reflux gastro-esofagian.
Cadru duodenal normal.
Va rog sa-mi indicati ce ar fi indicat sa fac pe baza acestui rezultat.
Mentionez ca mi s-a prescris Nexium de 20 mg timp de 28 de zile si mi s-a spus ca hernia hiatala se trateaza chirurgical doar la cazurile foarte grave.
In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

delia

acum 9 ani

nexium este un omeprazol ti l-a dat pentru aciditatea pe care o ai , despre hernia hiatala gasesti pe net.

gabriela

acum 8 ani

Spune.mi te rog unde ai facut radiografia cu bariu? In ce oras? Eu sunt din cluj si nu stiu unde se face