Hematemeza (varsatura cu sange)

Ulcer Varice esofagiene cu sangerari Ulcer peptic cu hemoragie si perforatie

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

fetita mea are aproape 6 ani si are varice esofagiene,la stomac si pe intestinul gros.varicele sint de gr 3.acum 1 an iam scos si splina fiind foarte mare.ea de un an jumate face hemoragii superioare din 2 in 2 luni si ii facem transfuzii la spitalul marie curie.va rog sa imi spuneti si mie daca se poate face o interventie chirurgicala la aceste varice sa nu mai faca asa des hemoragie.poate o sclerozare ceva.va multumesc si astept raspuns de la dvs.sau ce imi recomandati sa fac ca nu mai stiu.

Raspunsuri (4)

Adrian51381558

acum 16 ani

am sotia cu ceva asemanator si nu vor sa ma informeze ku nimik doktorii din spital

Adrian51381558

acum 16 ani

am sotia cu ceva asemanator si nu vor sa ma informeze ku nimik doktorii din spital cred ca sintem la inceputul unor descoperiri
pe care nu vor sa le faca publice sau nu stim nimik shy daia nu vrem sa spunem san nu ne facem de ras

claudia279142913

acum 14 ani

s-ar putea interveni chirurgical pt extirparea varicelor .

Sheila

acum 14 ani

Citat:
s-ar putea interveni chirurgical pt extirparea varicelor .

da se poate interveni chirurgical, una dintre cele mai clasice metode este stripping-ul, care consta in extirparea venei principale a membrelor inferioare prin efectuarea a doua mici incizii, una la glezna si alta la genunchi