Helicobacter Pylori

Ulcer

Postata de mihaitaioan cu 11 ani in urma.

Buna,
Am fost diagnosticat cu HP 3.78 U/ml acum 3 zile. Am inteles ca sunt tramente cu 3 feluri de antibiotice si sunt si tratamente naturiste. Am citi multe pareri unii au luat antibiotice si nu lea trecut decat cu naturiste altii viceversa.Mentionez ca am luat multe antibiotice pana acuma si atunci cand racesc(bronsita, laringita) numi trece decat daca le iau pe cele mai tari.(Kp***ax, Augmentin etc). Ce sfat imi dati sa merg pe antibiotice sa incerc cu naturiste?
Multumesc!!!

Raspunsuri (10)

Adrienne

acum 11 ani

Urmeaza tratamentul prescris de medic [este cel mai indicat ] apoi, fa o cura de 6 luni de zile, zilnic pe stomacul gol, inainte de masa de dimineata, cate 100ml de Aloe Vera suc+pulpa , nediluat in nimic, are un gust placut,acrisor. Anticorpii vor iesi la analize inca vreo trei ani dar, asta nu inseamna ca bacteria mai exista. Cea mai buna determinare este din materiile fecale.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Banuiesc ca va referiti la anticorpii de tip IgG H.pylori care au iesti mai mari.
Daca este asa si nu sunteti diagnosticat cu gastrita sau ulcer recent ( prin endoscopie digestiva superioara) , nu se recomanda tratarea acestei bacterii.
Tratamentul se recomanda cand se depisteaza infectia acuta ( prin determinarea antigenului H pylori din materiile fecale) si daca este asociata cu gastrita/duodenita/ulcerul.

Adrienne

acum 11 ani

Intrebare pentru d-ul doctor : Este adevarat ca aceasta bacterie se cuibareste in antru si nedescoperita in faza acuta [ cu toate ca simptome gastrice existau dar se rezolvau cu antacide ] poate duce la o gastrita antrala,apoi la gastrita atrofica ? Bacteria nu mai este, dar efectele [dupa parerea mea, destul de grave] raman si riscul deasemenea. Credeti ca-si mai poate reveni mucoasa gastrica? sau poate duce in timp la cancer?. Exemplul este real.

Lupulescu Aurel

acum 10 ani

De tratamentul facut de Source Naturals cu sulforaphane, mastic gum si colostrum ati auzit. Se zice ca este cel mai eficient tratament natural pentru HP

Se gaseste la Cluj www.naturanoastra.ro

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este adevarat ca aceasta bacterie este asociata cu dezvoltarea bolii ulceroase si a cancerului gastric.

Elena

acum 11 ani

In luna octombrie 2012 am fost diagnosticata cu GASTRODUODENITA CRONICA CU Helicobacter pylori. Aveam arsuri groaznice de stomac care nu cedau la antiacide
Am urmat tratamentul prescris de medicul specialist si pot sa spun ca sunt o norocoasa deoarece m-am vindecat, nu mai am nici un simtom.
Daca te ajuta, eu iti trimit reteta mea:
-Klacid 500MG = 2 x 1 / zi : 7 zile
-Amoxicilin 500 mg = 3 x 1 / zi : 7 zile
-Controloc 40 mg = 1 / zi : 6 saptamani
-De-Nol = 2 x 1 / zi : 7 zile
-Nistadin = 4 x 1 / zi : 7 zile
Multa sanatate!

Elena

acum 11 ani

In luna octombrie 2012 am fost diagnosticata cu GASTRODUODENITA CRONICA CU Helicobacter pylori. Aveam arsuri groaznice de stomac care nu cedau la antiacide
Am urmat tratamentul prescris de medicul specialist si pot sa spun ca sunt o norocoasa deoarece m-am vindecat, nu mai am nici un simtom.
Daca te ajuta, eu iti trimit reteta mea:
-Klacid 500MG = 2 x 1 / zi : 7 zile
-Amoxicilin 500 mg = 3 x 1 / zi : 7 zile
-Controloc 40 mg = 1 / zi : 6 saptamani
-De-Nol = 2 x 1 / zi : 7 zile
-Nistadin = 4 x 1 / zi : 7 zile
Multa sanatate!

miha

acum 11 ani

Am facut tratament de la medic si este fff puternic, iti strici stomacul, ficatul de atatea antibiotice , mai bun e naturist, faci 3 luni si tratamentul nu e agresiv si ai si rezultate. Probioticul care populeaza intestinul cu bacterii bune si gelul de aloe. tel 0740 469 668. ma puteti contacta pt mai multe detalii.

Naturopata Madrid

acum 11 ani

Cel mai bien este sa faci un tratament naturist, se stie ca medicamentele alopate are doua taisuri, in special antibioticele care afecteaza atat aparatul digestiv cat si aparatul urogenital, chiar si inima...
Nu vreau sa ma pun in discutie cu medicina alopata, doar va sfatuiesc sa faceti o dezintoxicare a organismului si sa beti ceai de pelin si de spanz, care v-ar ajuta sa scapati de aceea bacterie.

Daca doriti un tratament personalizat, puteti intra in contact cu mine prin email: [email protected]

Insanatosire grabnica.

georgiana

acum 9 ani

Buna.Eu am scapat de helicobacter pylori cu 3 produse colostrum , mastic gum si broccoli facute de firma Swanson. Am facut tratamentul timp de 2 luni de zile , simptomele au disparut si analizele sunt foarte bune.Vi-l recomand cu multa caldura pentru ca pe mine m-a ajutat cu aceasta problema pe care incerc sa o rezolv cu antibiotice de cativa ani buni de zile.Multa sanatate va doresc!