Helicobacter pylori

Ulcer

Postata de Adriana36079426 cu 12 ani in urma.

vreau si eu sa stiu cum se transmite helicobacter pylori. in urma endoscopiei prietenul meu a fost diagnosticat cu ulcer hp pozitiv. Doctorul lui mi-a recomandat sa fac si eu analize pt depistarea hp,deoarece locuim impreuna.
Am ales analizele din sange, rezultatul fiind 0,4 U/mL. As dori sa stiu cum se transmite , si daca mai pot lua aceasta bacterie de la prietenul meu daca urmeaza tratamentul prescris de doctor sau in cat timp dispare hp daca se urmeaza tratament? multumesc anticipat!.

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Transmiterea Helicobacter pylori se face prin contact persoană-persoană (fecal-oral, oral-oral), sau prin apa contaminată (in special in tarile subdezvoltate). Infectia cu Helicobacter pylori la adulti este de obicei cronică şi nu se vindecă fără o terapie specifică. Eradicarea infecţiei necesită terapie multi-drog, antibiotice si antiacide. Este recomandata terapia triplă constând din administrarea a două antibiotice şi un inhibitor al pompei de protoni. Infecţia cu H. pylori se consideră eradicată atunci când la o lună dupa oprirea tratamentului H. pylori nu este detectat prin metodele sensibile de depistare.
Deasemenea în cazul infecţiei cu H.pylori poate apărea eşecul terapiei în aproximativ 20% din cazuri prin necomplianţă, rezistenţă bacteriană sau reinfecţie.

mare prostie

acum 12 ani

HP este urmarea unei afectiuni gastrice si nicidecum cauza ei. Si daca lasi un pahar cu apa sa stea asa apar microbi de tot felul caci apa "moare". Este o mare p***ae ce v-a spus medicul acela. Oricum nu exista medicamente care sa elimine aceasta bacterie, asta puteti sa vedeti in orice forum unde oamenii care fac tratamente contra la HP nu ajung decat mai rau in general. Toata teoria asta este buna de aruncat la gunoi, pacat ca atat pacientii cat si medicii sunt atat de ignoranti cu privire la niste principii de baza. Traiasca medicamente sintetice care nu ajuta pe nimeni decat pe producatorii lor.

Adrienne

acum 12 ani

" Mare p***ae " sau PROST/ p***a, indiferent cum te-ai fi semnat, te caracterizeaza.

diandra

acum 10 ani

are dreptate,,mare p***ae,,bravo.

Roxana

acum 10 ani

Buna ziua.Am si eu o mica intrebare..mi''am facut de curand analiele si mi''a iesit rezultatul ca fiind 2,3 helicobacter pylori,iar pana sa ajung la medicul de familie pentru tratament as vrea sa stiu daca este intr''o stare avansata ?? multumesc