Helicobacter pylori

Ulcer

Postata de ANDREA0411 cu 12 ani in urma.

De cativa ani prietenului meu i-a iesit o eczema pe diferite parti ale corpului, in general bilateral. pe frunte are aspect de piele descuamata si il mananca ft tare. Ii apare mai mult iarna. Am fost pe la diferiti dermatologi care i-au spus ca are pielea deshidratata, i-au presctis diferite preparate, creme, care isi faceau efectul pe moment. saptamana asta a fost la un alt dermatolog care i-a dat sa faca un set de analize printre care si HELICOBACTER PYLORI *testare EIA*care i-a iesit pozitiv. i-a dat o reteta cu: unidox, flagyl, omez, travagen cr., retin-a cr.
Intrebarea mea este daca e normal sa-i dea diagnosticul si reteta, fara prea multe explicatii si analize suplimentare, fara sa-l intrebe daca are simtome ac***a in vedere ca inca asteapta rezultatul la examenul exofaringian, coproparazitologic, la secretia uretrala si ASLO.

Raspunsuri (2)

ANDREA0411

acum 12 ani

am uitat sa precizez ca i-a dat diagnosticul de gastrita H. Pylori. ma gandesc ca in cazul in care aceasta eczema se datoreaza H pylori, el ac***a eczema de cativa ani, asta inseamna ca infectia este izbucnita in organism tot de cativa ani??? si asta ar insemna ca poate fi ceva mai grav decat gastrita, desi simptomele nu sunt prea alarmante: rare dureri de burta, flatulente dese, scaune normale, halena.
astept raspuns cat mai repede posibil pentru ca nu stiu ce sa mai cred si incotro sa o apuc....
multumesc anticipat

Medic Epuran

acum 12 ani

Infecţia cu H. pylori va trebui tratată conform tratamentului stabilit, însă probabil că această infecţie nu are legătură cu celelalte probleme descrise.