helicobacter pylori

Ulcer

Postata de MARIA214 cu 12 ani in urma.

am depistat ca am helicobacter pylori (gastrita duodenala),i-au tratament cu amoxicilima , claritomicina si omeorazol, dar imi este mult mai rau,nu ma pot tine pe picioare, ameteli si dureri de cap f. mari,dureri si in alte locuri din burta fata de cum avem inaite de a incepe tratamentul,gura fff amara, nu stiu ce sa fac, sa continui tratamentul?
multumesc

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

în cazul d-vs îşi face simţit prezenţa efectul advers al claritromicinei (senzaţia de amar la nivelul gurii). Dacă aţi făcut o săptămână de tratament, puteţi continua doar cu Amoxicilină şi Omeprazol (eliminaţi Claritromicina din schema de tratament)). Dacă nu aţi făcut încă o săptămână de tratament, schimbaţi Claritromicina cu Metronidazol 1- 1,5 grame/zi. Decizia ar trebui însă luată de medicul care a iniţiat tratamentul

Utilizator11712863425

acum o saptamana

Același tratament am urmat și eu,doar ca mi-e mi-a dat Nexium. Așa am avut și eu gura foarte amară,am luat 6 zile și am renunțat!