Helicobacter pylori

Ulcer

Postata de valentina75 cu 13 ani in urma.

Helicobacter pylori se transmite prin sarut ?
Ce e de facut atunci,in aceasta situatie .

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
raspunsul este da. de facut insa, nu trebuie sa faceti nimic. nu stiu de ce v-ati gandit tocmai la aceasta bacterie. persoana cu care sunteti are aceasta infectie si este manifesta? a urmat un tratament prescris de medic?
se estimeaza ca jumatate din pop**atia globului ar avea aceasta bacterie, totusi in majoritatea cazurilor nu se manifesta deloc, drept urmare nu trebuie sa urmati nici un tratament. totusi, in cazul in care aveti simptome digestive ca: dureri abdominale, greturi, varsaturi, balonare, ar trebui sa va prezentati la medicul de familie pentru un consult.
pentru mai multe detalii, puteti citi un articol chiar pe acest site, la adresa aceasta: //sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-helicobacter-pylori_6637,
insa dupa ce veti citi articolul, v-as ruga sa nu va speriati, nu aveti absolut nici un motiv de panica.

va urez o seara buna

valentina75

acum 13 ani

Problema este ca eu am fost diagnosticata cu Ulcer gastric , am facut endoscopie si mi s-a gasit aceasta bacterie.Am luat antibiotic (duomox+claritromicina) 7zile si o luna trebuie sa iau exomeprazol.Trebuie sa mearga si sotul la Dr. si sa faca endoscopie?
Multumesc frumos pentru raspuns.

Dr. Georgescu Cristian

acum 13 ani

buna seara,
de principiu nu este nevoie. exista o mare posibilitate ca dansul sa fi avut deja aceasta bacterie si inainte. dupa cum veti citi in acel articol, o mare parte din pop**atie avem asa ceva deja, mai ales in Romania. atat timp cat nu are probleme digestive de nici un fel, nu ar trebui sa fie ingrijorat. in momentul in care are probleme digestive, daca nu se trateaza timp indelungat, poate face ulcer gastro-duodenal, iar aceasta bacterie este recunoscuta a fi precursoare pentru cancerul gastric...dar inca o data, atat timp cat nu are manifestari digestive, nu are de ce sa se ingrijoreze pentru tot ce am scris mai sus sau ce veti citi in acel articol.

va urez o seara buna