helicobacter pylori

Ulcer

Postata de viorel23139274 cu 13 ani in urma.

Cum pot scapa de helicobacter pylori in conditii-le in care nu pot sa iau antibiotice deoarece chiar din prima zi imi dau dureri foarte mari de stomac?

Raspunsuri (1)

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Din pacate, eradicarea infectiei cu helicobacter se poate face numai sub tratament cu o asociere de antibiotice si inhibitori ai acidului gastric. Exista mai multe tipuri si asocieri de antibiotice care pot fi folosite si poate ca numai unul dintre antibiotice sau numai una dintre asocieri va cauzeaza dureri. Mai mult, aceste dureri s-ar putea sa nu apara decat in primele 1-2 zile de tratament. Va sugerez sa incercati o alta schema terapeutica, cu alte antibiotice, in prezenta neaparat a unui inhibitor de pompa de protoni, iar antibioticele sa le administrati dupa masa. Sanatate!