Gastro duodenal

Ulcer

Postata de valy_gaby cu 14 ani in urma.

Sotul are gastro duodonita hp+ si acum ia tratament. Medicul specialist a dat reteta dar nu a spus daca trebuie vre un regim ceva. Imi puteti spune daca trebuie regim ( eu asa stiam ) si in ce consta??? Va multumesc anticipat

Raspunsuri (4)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Alimente permise:
- Carne sp***a pui, vita, peste, fiarta sau gratar
- Branza sp***a proaspata de vaci, cas, urda, lapte dulce
- Ou fiert
- Ulei crud, unt, margarina
- Supe zarzavat sau carne sp***a
- Legume si fructe preparate termic (piure, sote, compot), fructe crude bine coapte, fara coaja sau samburi
- Dulciuri neconcentrate- placinte, budinci, biscuiti, prajituri de casa
- Condiment vegetale neiuti
- Lapte, ceai, cacao, suc fructe necarbogazoase
- Paine integral veche de 1 zi, paste fainoase
Reguli generale:
- Mese mici si dese
- INTERZIS ALCOOLUL SI FUMATUL
- Alimentele netolerate nu se vor mai consuma- in ulcer nu exista un regim propriu zis. Pacientul isi face singur regimul, functie de alimentele tolerate.

valy_gaby

acum 14 ani

Multumesc pentru raspuns.

Alexandra

acum 12 ani

Am duodenita d 2ani si am luat tot felu d pastile si nusi fac efectu.Dumneavoastra ce-mi recomandati?

Ali

acum 10 ani

Pot lua suplimente proteice daca am ulcer?
Si inca o intrebare, ce fac daca am tot timpul aciditate mare in stomac? Nu exista riscul sa perforeze iar?