gastrite cronica atrofica cu metaplazie intestinala

Ulcer

Postata de adif cu 12 ani in urma.

Tatal meu are 60 ani.
La 3 biopsii prelevate in urma unei gastroscopii, rezultatul anatomopatologic este:

Microscopic: Fragmentele de mucoasa antrala examinate prezinta elemente de gastrita cronica atrofica cu metaplazie intestinala incompleta, in puseu acut difuz. (inflamatie ++/-, activitate ++/-, atrofie ++/-, metaplazie intestinala +, displazie +).
Concluzie: gastrita cronica forma moderata

Intrebarea mea este: cat de ''apropiata'' este conditia precizata de rezultat de cancer si care sunt stagiile la displazie si metaplazie intestinala (adica ce inseamna ''+'' din dreptul lor) ?

Multumesc.

Raspunsuri (2)

mihai

acum 10 ani

poti sa imi zici si mie care este starea de sanatate a tataului tau ,daca a reusit sa vindece ulcerul? nu de alta da am si eu la fel si am 37 ani si sa stiu ce ma asteapta:)

anastasia

acum 8 ani

blog materiale video dr calin marginean