Gastrita/ulcer

Ulcer

Postata de piter7 cu 10 ani in urma.

Buna ziua, prietena mea de 3 saptamani se trezeste de 2-3 ori pe noapte cu un nod in gat si ii e foarte foame, in general dupa ora 06:00.Mananca orice gaseste prin frigider si de la un timp mananca degeaba,pentru ca senzatia de foame inca persista. Mentionez ca are 19 ani, 45kg si sufera de gastrita de un an si ceva, a avut un tratament precar si foarte scurt. Ii trecuse o perioada, dar brusc s-a agravat si nu stie ce sa mai faca, pur si simplu nu poate sa doarma mai mult de 3-4h pe noapte. Are un regim alimentar destul de echilibrat si nu as da vina in totalitate pe el, ci pe stres.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Este recomandat sa consulte medicul gastroenterolog pentru evaluare; probabil este o reactivare a gastritei.

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 10 ani

Buna ziua,
Gastrita este foarte suparatoare, aceasta se poate agrava si este nevoie sa mearga la gastroenterolog din timp.
Intr-adevar gastrita poate sa apara si ca urmare a situatiilor de viata stresante.
Pentru a invata cum sa se adapteze mai bine la stres, la solicitarile zilinice, sa isi controleze mai eficient gandurile si emotiile, se recomanda cateva sedinte la psiholog.

Multa sanatate!
Psih. Roxana Pătrașcu

Telefon: 0721. 349.765
Site: http://www.psihoutil.ro/