Gastrită sau ulcer? Reflux gastro-esofagian şi dureri colecistice.

Ulcer

Postata de Azgarte cu 11 ani in urma.

Acrime în cavitatea bucală imediat după masă, urmată de hipersalivaţie pînă la ameliorare. Presupun a fi insuficienţa sfincterului eso-gastric, dar nu pot întelege de e grav. De asemenea, după mese şi în timpul intervalelor lungi(relativ) între mese, simt de recent o durere surdă dar bine localizată, pe linia medioclaviculară stîngă, imediat sub ultima coastă. Nu înţeleg de e o manifestare a gastritei în vreo formă a sa (cronică sau doar acută) sau de e un început de ulcer. P.S: În timpul contracţiilor de foame simt o oarecare arsură slabă, discomfort în stomac. Uneori apare o durere surdă dar bine delimitată în regiunea vezicii biliare. De vă zice ceva clar, vă rog să mă ajutaţi în a înţelege.

Raspunsuri (3)

eva40

acum 11 ani

Dumneavoastra ati enumerat simptomele si e bine.Poate fi gastrita,colelitiaza sau fiere lenesa,deficit enzimatic sau parazitoza.Eu cred ca este cel din urma.Nu va iese la coprocultura,nu are cum.Va propun o deparazitare si apoi mai vedeti daca aveti probleme.
o cutie de Paraprotex va ajuta cu siguranta,cititi pe situl de mai jos
Eva Farcas
Terapeut naturist,nutritionist
Specialist medicina quantica
***@yahoo.com
www.***.ro

Azgarte

acum 11 ani

Multumesc pentru sfat dar am impresia că o faceţi mai mult pentru a vă reclama marfa.
Am uitat să menţionez: testul la Helicobacter pylori e negativ.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati o ecografie abdominala si o endoscopie digestiva superioara. Lucrurile pot fi intricate insa investigatiile vor lamuri problema.