Gastrită hipoacidă sau hiperacidă?

Ulcer

Postata de Azgarte cu 11 ani in urma.

Cum se poate diferencia o gastrită hipoacidă de una hiperacidă, fără a recurge la teste paraclinice? Poate fi gastro-duodenita hipoacidă?

Raspunsuri (2)

Dr. Adina Anghelea

acum 11 ani

Este foarte importanta aceasta diferentiere hipo-hiperacida si este necesar sa investigati cauza, daca aste autoimuna sau exista un Helicobacter pylori implicat, pentru riscul ulterior de cancer gastric.Se poate face si un test neinvaziv ce tine de medicina alternativa , pentru a aface diferenta si puteti urma un tratament natural.*

Laslo

acum 9 ani

Ce este acest test neinvaziv ce tine de medicina alternativa pt diferentiere hipo-hiperacida? Se face acasa?