Gastrită/duodenită/ulcer gastric sau duodenal?

Ulcer Ulcer duodenal

Postata de Azgarte cu 11 ani in urma.

Care este diferenţa între simptomele gastritei şi ulcerului gastric?
Care este diferenţa între simptomele duodenitei si ulcerului duodenal?

Prin alte cuvinte, cum putem diferenţia exact un ulcer gastric de un ulcer duodenal, de o gastrită sau de o duodenită, doar prin intermediul simptomelor.

Mulţumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Nu prea putem, desi exista anumite particularitati (durerea din ulcerul duodenal se amelioreaza dupa masa, cea din ulcerul gastric se accentueaza). In cele mai multe cazuri aceste departajari sunt inutile, intrucat tratamentul este acelasi; cu o singura exceptie: diagnosticul de ulcer gastric trebuie evaluat cu foarte multa precautie, intrucat sub aceasta "masca" se poate ascunde cancerul gastric (din acest motiv ulcerul gastric se biopsiaza intotdeauna).

Alexandra

acum 8 ani

Cum putem diferentia gastrita fata de ulcerul gastric prin simptome ?