Eradicare arsuri

Ulcer

Postata de gheorghe347 cu 13 ani in urma.

Am urmat tratament pentru helyocobacter pyluri si arsurile de refglux esofagian nu au disparut.Luind o tableta de Omeran dimineata,ma simt f.bine,pot manca orice.Cum fac o pauza de 2-3 zile,arsurile apar din nou.
Ce tratament as putea urma pentru eradicarea acestor arsuri de reflux esofagian?
Multumesc.

Raspunsuri (5)

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

Se vor efectua endoscopie digestiva superioara , tranzit baritat cu proba pentru hernie hiatala , iar daca se confirma existenta herniei gastrice hiatale sau a unui reflux gastroesofagian prin incompetenta valvulara , aveti nevoie de o interventie chirurgicala , respectiv cura laparoscopica a acestei patologii.

marya

acum 13 ani

buna.de cateva luni am dureri de stomac.am facut o gastrodeudonoscopie unde mi sa spus ca am gastrita si duodenita bulbara eroziva.am facut si un tratament dardurerile au revenit dupa aproximativ o luna de la tratament.nu stiu ce sa mai iau.am urmatoarele simptome:dureri de stomac,simpt un nod in gat,disconfort la nivelul pieptului iar mai nou simpt casi o piatra in stomac care dispare la palpare.va rog mult ajutati-ma nu mai stiu ce tratament sa mai fac. a si inca ceva durerile le simpt la orce schimbare climatica

Utilizator11549188265

acum 5 ani

Ai reusit sa scapi de simtome?

mocanu sebastian

acum 10 ani

Buna ziua.
Am arsuri gastrice in capul pieptului cam o data la 2 sau 3 luni de regula dupa masa. Acestea dispar daca beau un ceai sau iau famotidina, ranitidina. Cateodata dispar dupa ce beau un ceai alteori ma tine aceasta arsura cam 3 ...4 ore sau mai mult.Am fost acum 5 ani la specialist gastroentorolog si am luat un tratament cu venter si levant. de atunci aceste episoade au fost mai rare asa cum spuneam si mai usoare ca intensitate. Doresc sa stiu daca am motive de ingrijorare , daca am vreo boala, refluxetc. Pot sa mananc orice , usturoi, ceapa, ardei iute ..orice, insa de la cafea si suc de portocale am observat ca e posibil cand si cand sa am aceasta arsura. Este o problema majora , am vreo boala?
Multumesc anticipat

Razvan

acum 8 ani

Buna ziua! De ceva timp am o senzatie de arsura in partea stanga la inima.Nu mereu simt acest simptom arsura ba chiar usturimea ce o am o simt tot in partea stanga la coasta.Va rog ajutatima cu un raspuns ce ar trebui sa fac sau sa iau.Multumesc!