endoscopie

Ulcer

Postata de borota25 cu 13 ani in urma.

Domnule doctor am facut endoscopie digestiva superioara ,daca miati putea explica ce inseamna urmatoarele ,endoscopie digestiva superioara esofag normal,stomac-corp gastric normal antru normalHP normal bulb d2 normale.REZULTATUL biopsiei duoden este .Microscopie:Am examinat 2 fragmente de mucoasa duodenala care prezinta vilozitati de 250-350 microni,ulceratii,edem,congestie,LIE 6-10%,rapC/V 1/1,1/2 ,microhemoragii si infiltrate leucocitare mixte.Giardia negativ.hp.negativ.Nu am evidentiat macrofage cu citoplasma eozofila in coloratia H.A, dar pentru confirmarea unei boli WIPPLE este obligatorie coloratia PAS.Coloratia PASeste pozitiva pe celulele mucosecretante din epiteliu(martor-pozitiv)IN stroma nu se evidentieaza celulePAS POZITIVE SE EXCLUDE BOALA WIPPLE PE ACEST ESANTIAON ,enteropatie glutenica negativ intrebarea mea ar fi ca ce inseamna rezultatele din biopsia duodenala adica ulceratii edem etc am ulcer duodenal sau ce ?Va rog sami explicati nu mia explicat nimeni ca ce inseamna astea.Multumesc

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Din ce descrieţi d-vs, pare a fi vorba de o inflamaţie a mucoasei duodenale (duodenită)