Dureri stomac

Ulcer

Postata de jacknnrr cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am ulcer si iau un tratament prescris de doctor de 3 saptamani (controloc, molitium si gastrofait). De doua zile iau si proherb si a inceput sa ma doara iar stomacul.
Intrebarea este daca ma doare stomacul din cauza la proherb (reactii adeverse) sau trebuie sa ma duc iar la doctor

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

continuati tratamentul recomandat, daca se intensifica durerile, apar alte fenomene (greturi, varsaturi) sa va adresati medicului. va recomand sa nu utilizati preparate ale caror compozitie nu este precizata (concentratia substantelor ). ar fi bine sa evitati condimentele (proherb contine piper, fara sa se precizeze doza continuta)
un regim alimentar va contine recomandarile: alcoolul si tutunul interzise, evitati mesele abundente , luati masa pe cat posibil la ore fixe, mancati incet, consumati aliementele pe care le tolerati, stati jos in timp ce mancati si odihniti-va o ora dupa masa de pranz, nu mancati cu mai putin de 3 ore inainte de culcare, evitati alimentele si bauturile care contin cafeina (cafea, ceai, cola) –acestea pot creste secretia gastrica, evitati citricele, rosiile si ciocolata – daca aceste alimente va provoaca discomfort, includeti o sursa de proteine (lapte, carne, oua, branza) la fiecare masa sau gustare.