dureri de stomac

Ulcer

Postata de eugenia43118743 cu 12 ani in urma.

buna seara,
de o saptamina am dureri foarte mari de stomac, cu senzatie de gol/ foame in stomac , ragai, senzatie de rau/voma. Durerile apar si dispar pe tot parcursul zilei chiar si noaptea.
Cam de o luna mi-an facut toate analizele de singe si au iesit perfect. Din pacate nu am facut si ecografie. In uram cu mai multi ani am fost diagnosticata cu boala de reflux. Am facut tratament si a fost ok. Am mai avut ca diagnostic si colesteroloza. (colesterolul 216)....singura analiza care nu a fost in limite.Este gastrita sau ulcer....sau ...
Va multumesc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ac***a in vedere un diagnostic anterior de boala de reflux gastroesofagian, ar fi indicat sa apelati la medicul curant,pentru investigatii suplimentare (endoscopie digestiva superioara) si tratament adecvat (prokinetic pentru restabilirea miscarilor -peristalticii- normale de la nivelul tractului digestiv, cu inhibitori de pompa de protoni , antiacide).
este recomandat sa aveti un regim alimentar cu mese reduse cantitativ si dese, sa nu va intindeti macar 30minute dupa luarea mesei, sa nu mancati seara tarziu, sa evitati bauturile carbogazoase, cafeaua,ciocolata neagra, condimentele,acriturile, rosiile,citricele