dureri de stomac

Ulcer

Postata de ancutza21 cu 14 ani in urma.

Buna ziua
In acesti 2 ani de cand ma doare in regiunea stomacului, am avut cam aceleasi simptome. Cand mancam fierbinte ma durea, insa nu aveam acrime in gura. Presupun ca aceasta acrime mi s-a format datorita faptului ca mancam foarte multe lamai, uneori mancam cate 2 lamai goale ( fara nimic) pe zi, si imi placea sa mananc acru si iute. Acum deja numai pot manca acru si iute,(cu toate ca imi place sa mananc acru si iute) pentruca daca mananc, simt ca am aciditate (acrime) foarte mare in gura. Si cand mananc usturoi nu ma simt bine, la fel ma doare in regiunea stomacului.
Va multumesc anticipat
Ana

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 14 ani

Probabil ca, facand exces de lamaie si piper, sarind peste mese, ai facut o gastroduodenita insotita si de hiperaciditate..........acum asteapta sa vezi cum te vei simti in urma tratamentului . Oricum, nu este ceva care trece atat de repede,plus ca este nevoie si de un regim alimentar pe care-l gasesti usor daca ,cauti pe net. Multa sanatate !

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Se poate ca aceste simptome sa fie date de un ulcer sau o gastrita, dupa simptomele descrise de dumneavoastra. Recomand evitarea alimentelor iritative (sucuri acidulate, fructe-citricele, condimente, prajeli, cafeaua, alcoolul, bauturile gazoase, sucurile de citrice, cruditatile, ciorbele si supele de carne, rantasurile, sosurile, prajelile, aluatul proaspat, dulciurile concentrate, alimentele fierbinti sau prea reci). Regimul dumneavoastra poate cuprinde lapte, branza, oua moi, legume fierte, mere coapte, piure de cartofi cu unt, supe creme de legume, ceaiuri naturale din plante - menta, sunatoare, musetel (nu ceai chinezesc negru sau verde).
In cazul in care persista simptomele va recomand consultul medical, analize de laborator (inclusiv serologia pentru Helicobacter pylori-bacterie frecvent incriminata in patogenia ulcerului) daca e cazul si endoscopie digestiva superioara.

petrisor

acum 14 ani

am confruntat cu aceati problema ca ata am fost la doctor si mia zis ca am gastrita am facut cred si pe baza nervoasa .nu ai voie sa minci muraturi ,prajit sucuri cu acidcele mai bune sunt ceaiurile de la plante dar trebuie sa ti regim

mariana

acum 14 ani

si eu am fost la doctor si mi-au spus ca am gastrita cronica ,iau medicamente de aproape 3 luni ,si nu ma mai doare stomacul dar simt ca mai am aciditate in stomac ,am luat cotroloc,almagel si levant am fost la medic la control si nu mi-a scris nimic sa beau dar totusi o sa mai fac un control ca sa fiu sigura daca e mai bine

Adrienne

acum 14 ani

Dupa tratamentul medicamentos, mi s-a recomandat pt. intretinere : " Suc organic de Aloe Vera " si " Suc de orz verde ".