dureri de stomac

Ulcer Profilaxia ulcerului duodenal

Postata de ancutza21 cu 14 ani in urma.

Buna ziua
De 2 ani ma tot doare in regiunea stomacului, mai exact chiar unde incepe tractul digestiv. Permanent am o stare de foame, si dimineata cand ma trezesc simt o acrime in gura si saliva e de culoare galbuie. Uneori cand mananc fierbinte incepe sa ma doara in aceasta zona, si ma tine cam vreo 5 minute, maxim 10 minute. Am fost la medic si nu mi-a zis exact ce ar putea fi: gastrita sau ulcer. Medicul mi-a prescris un tratament in care sa iau timp de 14 zile pantoprazolum. Intrebarile mele sunt: pastilele pe care mi le-a recomandat doamna doctor sunt bune pentru durerea pe care o am in regiunea stomacului sau nu? E posibil ca aceste pastile sa afecteze si alte organe? E posibil ca aceste dureri sa fie din cauza stomacului sau a pancreasului?
Va multumesc anticipat
Ana Lozovanu

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 14 ani

Din comentariul tau nu am inteles la ce medic ai fost...de familie sau gastroenterolog. Cred ca ar trebui sa mergi la un medic specialist care, in urma dicutiei ,poate sa-ti recomande o ecografie abdominala si o gastroscopie pentru a vedea daca exista o inflamare sau o leziune gastrica. Trebuie facut si analiza pt. helicobacter pylori,etc. Daca simptomele dureaza de 2 ani, atunci treaba este serioasa si trebuie sa incepi investigatiile serioase.Medicamentul este pt. afectiuni gastrice,daca a fost recomandat in urma investigatiilor despre care am vorbit,atunci este ok. Multa sanatate !

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Simptomatologia descrisa orienteaza catre o afectiune digestiva. Medicul care v-a consultat, examinat s-a orienat catre un diagnostic, noi detim mult prea putine date si mai ales lipsa examinarii clinice pentru a va da garantii ...ca tratamentul este cel corect... Pantopraprozolul este un inhibitor de pompa de protoni care nu afecteaza alte organe, fiind administrat timp de 2 saptamani puteti aprecia daca simptomelel s-au ameliorat, nu au fost influentate sau daca simptomele s-au agravat.
Intrebarea mea ar fi ...timp de 2 ani simptomele au fost aceleasi? Ati luat vreun tratament? Ati fost consultat de medic pana acum? Ati facut investigatii?
Nu se poate rezolva aceasta problema discutand despre corectitudinea unui tratament, efectele secundare, e sau nu e afectiune digestiva, etc.

Diana

acum 14 ani

sotul meu a avut simptome asemanatoare, putem discuta pe [email protected]

Nico Dresden-Germania

acum 13 ani

in anul 1985 la varsta de 23 de ani trebuia sa fac operatie de ulcer duodenal cu superaciditate gastricacu rana deschisa
Datorita unui om cu suflet bun am scapat fara operatie .
Tratamentul consta din 3-4 Cartofi rosii de Toamna ,dar sa fie de cel putin 3-4 luni scosi-se curata de caoaja cartoful si es preseaza intro masina se suc-sucul optinut din cartofi (amidonul die cartofi) se bea pe nemancate inainte cu 30 minute de masa (indiferent de ce masa ) Dimineata la 7. la ora 13 si la ora 19 seara si sa sta pe partea unde are dureri la stomac.Se tine un regim strict ca pentru stomac sau ficat ,fara Tigari-Alcol-Sucuri gazoase-Rintasuri-Grasimi-Prajeli.etc. Se face tratamentul timp de o Luna si se tine regim in continuare inca doua luni. Acest tratament ma facut sanatos pe mine. Acum am 49 de ani si nu mai am absolt nimic la stomac.si mananc oricie ceea ce se poate manca

vicu

acum 11 ani

trebue sa maninci in fiecare zi chiteo lingura de baliga de vaca asa 3 luni si iti va trece

slavic

acum 11 ani

tratamentul cel mai bun este.Chind faci sex chind dai drumu ea un pahar si da drumu in el si apoi ea sil bea urmezi asa 4 zile si iti va trece ca cu mina

provision

acum 11 ani

esti un prost

punisher

acum 10 ani

vicule si slavic ia luati voi cate o lopate de balega si un pahar de sperma si inghititi
apoi veniti la mine si te consult sa vad ce efecte miraculoase au avut.In loc sa dati un sfat boilor si sa ajutati persoanele mai bine ducetiva si postati pe situ idiotilor
Ancuta incearca sa mananci salate de legume de la tara nu din super market ca alea nus naturale sunt crescute intr-un uluc unde se pun substante. legume precum spanac,salata,marar,ceapa,usturoi,patrunjel,leustean,rosii,castraveti,aredi iuti,varza,sfecla,ridichesi fructe capsuni,cirese,zmeura,coacaza,afine,mure mere pere tot ce este natural de la tara ceaiuri de menta cu tei si poti sa iei colon help cae ajuta si stomacul si intestinul te detoxifiaza si mai si slabesti http://www.colonhelp.ro/colonhelp-pentru-sanatate/prevenirea-problemelor-digestive/colonhelp-reduce-aciditatea-gastrica.html uite aici intra si uitate
la mine a nceput sa simt o amelioreare ajtat de natura nu de pastile si voi continua cu colon help
PS:incercati sa mancati legume fructe si pasari animale de la tara pe care le creste bunelul cu tarate si graunte si nu veti mai suferi de boli sau sa faceti cancer caci de la produsele astea facute in uluc cu substante se face cancerul plus ca veti fi vindecati asa ca natura te salveaza nu omul cu medicamente si lasate d e sucuri acidulate fati tu acasa cu un storcator suc caci iti ia jumatate din viata daca le consumi.sper ca am fost de ajutor restul depinde de tine.sanatate