durere de stomac...ajutor!!!

Ulcer

Postata de angi298310 cu 13 ani in urma.

buna ziua! de vreo 2 ani si ceva ma doare in partea stanga sub coaste si durerea se duce putin si sub sanul stang. Cel mai tare m-a durut acum 2 ani cand am baut pe stomacul gol 0.5l de bors de putina. Durerea m-a tinut vreo 2-3 zile, era destul de intensa si urca pana spre subbratul stang si de atunci am inceput sa simt durerea mai intens(pana atunci nu era deranjanta).De atunci ma tot doare cand mananc ceapa, usturoi, piper, daca mananc un aliment rece, daca beau cafea fara sa mananc ceva inainte. Ma doare daca nu mananc nimic dimineata (prima oara apare senzatia de foame si apoi se simte si o durere surda sub coaste). Cand mananc citrice (in special pe stomacul gol)tot in aceeasi locatie, sub coaste, se aud zgomote, asta se intampla imediat dupa ce termin de mancat. Am observat ca si daca mananc mult, deci stomacul este foarte plin, apare aceeasi durere care se duce pana sub brat, este asemanatoare unui junghi, dureaza cateva secunde.De vreo 3 saptamani am inceput sa beau ceai de coada soricelului de papadie si de soc si am observat ca nu ma mai doare asa tare. Presupun ca at trebui sa tin si un regim alimentar... Am uitat sa mentionez varsta - 27 ani si faptul ca anul trecut am facut si o radiografie pulmonara si totul e ok(am mentionat aste deoarece am mai vorbit cu cineva referitor la acesta problema si mi-a zis sa nu am ceva pulmonar). De mers la doctor nici gand... la noi in oras nu exista doctori...doar macelari! Astept raspunsurile voastre! Multumesc!

Raspunsuri (20)

Sari

acum 13 ani

Pe partea stanga, unde simti tu durerile, sub coaste se afla pancreasul sau splina.Ea este principalul organ care actioneaza in prima faza pt procesarea alimentelor inghitite. Este normal sa te doara, daca mananci mult, caci o incarci sa lucreze peste capacitatea ei si atunci o solutie este sa mananci de mai multe ori pe zi, cat iti incape intr-un pumn caus, cam la 2 ore , ultima masa sa fie la ora 20, caci seara nu ii place splinei sa lucreze, vrea sa se odihneasca si ea si atunci splina ta va fi fericita.
Totodata, pe stomacul gol,dimineata- cauta sa consumi un pahar cu apa caldut, daca vrei cu miere, si va fi ca un motor pt toate organele tale, vei fi sanatoasa, fara medicamente.
Azi mi-am cumparat tinctura de aloe vera, incearca si tu, poate se vor reface si anumite organe care au suferit in trecut.
Incerca sa consumi alimente care simti ca nu te deranjeaza, tu singura le-ai trecut in articolul tau.
Sanatate si sa auzim de bine.
Daca nu te ajuta aceste remedii, totusi adreseaza-te unui medic gastroenterolog, iti va da lista cu alimentele permise si nu te vei mai chinui.

luki

acum 13 ani

cu acesta problema m-am confruntat si eu,trebuie sa mergi totusi la un medic gastroenterolog sa faci macar un bariu,ca regim nu ai voie sa mananci nimic condimentat,piperat,mazare,fasole ,varza,fructe cu coaja,ca tratament eu am luat timp de trei luni,ibutin,ranitidina,antibiotic ciprinol,nexium,trebuie sa ajungi la medic tratamentul necompensat costa in jur la trei mil.\\luna.poti sa bei ceaiuri amare,sunatoare,coada s,anghinare,poti incerca o cura naturista dimineata pe stomacul gol 200ml de suc de varza cruda,sanatate

angi298310

acum 13 ani

ok!nu va inchipuiti acum ca nu ma ridic de la masa! am dat ca exemplu acest lucru pt ca numai atunci se intampla durerea aceea care se duce pana sub brat. s-a intamplat de 2 ori pana acum. sari a zis k e posibil sa fie splina... ok! dar de ce, pana sa apuc sa mananc ceva, apare intai senzatia de foame, exact in acelasi loc, apoi cateva zgomote stomacale si daca nu iau o inghititura de mancare imi apare senzatia de durere. de aceea tind sa cred ca este vb de stomac. probabil o gastrita ceva... poate cineva dintre voi a suferit de gastrita sau alte afectiuni si a avut aceleasi simptome ca ale mele. zilele trecute am facut p***aa sa mananc ceapa cruda si pe langa durerea din stanga mi-a aparut si o arsura pe piept.astept rasp voastre. multumesc!

Sari

acum 13 ani

Tu esti si foarte panicata, dupa cum descrii suferintele. Eu cand am fost la gastroenterolog, mi-a spus ca aveam reactiile respective si pe baza nervoasa.Mi-a prescris Famotidin, este ieftin si are efecte foate bune, Si sotul meu foloseste, caci si el are dureri la stomac.Incearca si la un psiholog, sa vezi ca vei scapa de suferinte, caci esti tare speriata, crezi ca ai multe boli, si uneori singuri ni le declansam, chiar daca suntem sanatosi, tot gandindu-ne la ele.
Eu am primit de la medicul de familie lista cu alimentele permise si cu cele interzise, am respectat-o ani de zile, iar acum mananc orice, fara probleme,dar cu masura. vezi si tinctura de aloe vera, la naturisti, este buna si pentru probleme gastrointestinale, te si linisteste.
Ceaiul de anason iarasi este bun. Am o carte Ceaiurile pentru stomacul meu, cauta sa vezi daca o gasesti pe undeva, daca nu, iti fac copie xerox si ti-o trimit, este micuta.

bechean ramona

acum 13 ani

buna am si eu o intrebare:am dureri in partea stanga chiar langa stomac si nu stiu din ce cauza ma supara?nu stiu de la ce sa fie ? va rog sami raspundeti multumesc frumos

delia

acum 13 ani

durerile astea de care spui sunt de la stomac,e rana pe stomac

delia

acum 13 ani

Asa am patit eu in vara si am stat internata in spital o sapt. pana si-au dat seama sa-mi faca o endoscopie.Mi-a dat ca tratament venter(100buc. )si am facut injectii cu cotrolor sau ceva de genu se numea,regim,fara tigarii cafea si alcool.Am tinut cam 2 luni ,pana cand am vazut ca ma simt bine si atat,acum dureriile au revenit si nu -i tocmai bine.Ai grija ca nu-i de joaca.Sanatate si nu lasa problema netratata

gianina

acum 13 ani

ma doare stomacul si nu pot sa fac nimic....si vomit des...ce pot face??

luki

acum 13 ani

mergi la spital

mona

acum 10 ani

fa mai intii o ecografie sau radiografie....durerile si greata pot avea o mie de cauze....pot fi semnul unei boli de stomac, splina...ecc sau doar o reactie a organismului la o perioada de stress foarte puternic

onutzza

acum 13 ani

potzi bea ceai de floare de salcam.Este foarte bun:)succes

zina

acum 10 ani

este pancreasul in stinga linga stomac tebuie sa te adresezi la medic

borcani viorica

acum 10 ani

am dureri surde la cpatul stomacului in partea stanga dimineata si un fel de bolboroseala

Sari

acum 10 ani

Mergi la medic

Dana

acum 9 ani

Nu mai speriati lumea cu ideile voastre caci daca ati fi voi in situatia asta as vrea sa va vad atunci..este probabil ori colon iritabil ori reflux gastro!!!

MIhaela

acum 9 ani

Buna seara anul trecut am fost diagnosticata cu ulcer gastric am avut tratament mam simtit bine si cu el si fara el acum de vreo cateva zile mia revenit crizele de greata si varsaturi daca nu maninc sunt bine daca maninc mie rau stie cineva ce sa fac ajutatima cu vreun sfat va rog va multumesc

simona

acum 8 ani

bea un ceai de salcam roz. iti va trece

Fane

acum 8 ani

Când mân mă dore burta ce sa iau ca mă dore stomacul și nu pot sa fac trebat mare mă nu pot mai mult fac mă facai puțin

Utilizator11553232213

acum 5 ani

Buna ziua, eu nu am mai mancat paine de 2 luni si de 3 zile am inceput sa mananc paine si am dureri mari de stomac, am luat de la farmacie Pantoprazol, dar tot nu.mi trece! Ce ma sfatuiti?

Utilizator11568925312

acum 4 ani

Aceleași dureri le aveam si eu. Presupun ca este intestinul gros.De cînd țin dieta Rina au dispărut complet. Multă baftă.Incearca.