Colecistita + Gatroduodenita + Faringoamigdalita.

Ulcer Colecistita Colelitiaza cu colecistita acuta si obstructie

Postata de manole24 cu 12 ani in urma.

Buna Ziua,

Recent am fost diagnosticat cu
1. colecistita acuta;
2. faringo-amegdalita acuta;
3. gastro-duodenita acuta cu HP+

In analize mi-a iesit nenormal:
TSH - 7.25
AFP - 10
Restul sunt in parametrii normali.
De mentionat ca s-a facut analiza de sange, urina, investigatie de ecografie, ORL, radiografie pulmonara si endoscopie.

In biletul de iesire scrie urmatoarele:

1) Ecografie abdominala:
Ficat omogen.
Colecistit fara calculi,
CBP - VP - CBIH normal.
Pancreas normal.
Splina omogena.
RD-RS piemol larg. Vezica urinara normala, anse destinse.

2) Examen de boli infectioase:
Faringo-amegdalita acuta.

3) Rfg. pulmonara:
Hipertransparenta campurilor pulmonare.
Cord verticolizat.

4) Examen boli interne:
Gastro-duodenita acuta.
Boala de reflux gastro-esofagian.

5) Endoscopie:
Esofagita gr. A. Stomac cu reflux biliar abundent, congestie si eroziuni prepilorice pilor permeabil. Bulbita DII.normal.

Spuneti-mi, va rog:
1. Exista vreo interdependenta intre diagnosticurile pe care mi le-a pus ? Adica, poate una dintre ele sa o fi determinat pe cealalta ?
2. In momentul asta cel mai mult ma deranjeaza esogagul si gatul. In esofag am o senzatie de inflamare, nod in gat si ma mai deranjeaza in zona sternului, uneori; amigdalitele sunt umflate, rosii, bolta palatina inflamata. Cum scap de astea ?
3. Pot fi tratate toate o data ? Dc NU at in ce ordine le tratez ?
Imi apare des senzatia de ros in stomac, senzatia de foame si ma simt blocat.

Multumesc mult,
Sanatate si voie-buna!

Ps. De mentionat ca tratamentul dat e format din Controloc 40mg (1/zi dimineata), Tonotil (1/zi dimineata), faringosept (3) si Stilnox (1/zi seara).

Oricare parere constructiva e bine-venita.

Raspunsuri (1)

Utilizator11639202837

acum 2 ani

Ptrgit foloseste albastrul de metil