ce ar putea fi

Ulcer

Postata de unbecant 1 cu 13 ani in urma.

urez inca tratament pentru helyocobacter . cit timp am luat antibiotice mam simtit f bine dar acum fac profilaxie cu pantoprazol de 40 mg si nu zad nici o ameliorare.eu nu am arsuri fe esofag , am dureri puternice in esofag si parca cineva mar stringe de git. trece numai cu apa rece si dureaza cam o ora. o alta problema ar fi ca am probleme cind inghit mincarea . de cele mai multe ori ma innec mai bine zis mincarea se blocheaza la intrarea in stmac si timp de 1-2 minute am impresia ca nu mai am aer ma imrosesc la fata ochii imi lacrimeaza si imi vine sa vomit. dau afara doar ce mia stat in git.
ce ar putea fi si ce tratament sa mai urmez. multumesc

Raspunsuri (3)

Dr Laurentiu Ungurianu

acum 13 ani

Se impun efectuarea endoscopiei digestive superioare si a radiografiei baritate esogastrice. Poate fi vorba de cardiospasm sau acalazia cardiei care necesita tratament chirurgical , actualmente acesta fiind performat pe cale laparoscopica.

unbecant 1

acum 13 ani

va multumesc pt raspuns.am sa urmez sfatul si voi merge din nou la medic.dar intrebarea mea .....este grav daca nu ma tratez???

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Daca nu ati efectuat inca pana acum, va sfatuiesc sa faceti o endoscopie digestiva superioara. Numai dupa aceea veti sti mai multe despre gravitatea afectiunii de care suferiti si despre modul in care trebuie tratata.