Actinomicoza- medic

Ulcer

Postata de ina.1 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

am actinomiza la nivelul stomacului. acesta a provocat un ulcer foarte grav. medicii la care am foat mi-au spus ca nu stiu cums a trateze bacteria, mi-au dat tratament numai pentru ulcer.
cunoasteti pe cineva care ar cunoaste cum se poate lupta cu aceasta bacterie?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Tratamentul antimicozei este antibiotic, iar penicilina G este antibioticul de prima electie.
Va recomand sa repetati investigatiile pentru siguranta diagnosticului de actinomicoza, deoarece tratamentul antibiotic poate dura luni de zile.

ina.1

acum 11 ani

Buna ziua,

va multumesc pentru raspuns. Ce laboratoare/spitale din Bucuresti sau Romania pot sa faca analize de depistare a actinomicozei? va rog sfatuiti-ma.