In ce conditii se recomanda biopsia si ce inseamna diagnosticul primit?

Ulcer gastric

Postata de Utilizator11698687827 cu 6 luni in urma.

Endoscopie digestiva superioaral, ulcere gastrice pangastrita eritematoasa ,duodenita eritematoasa ,acesta este diagnosticul la externare ce inseamna

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Cand ai ulcer gastric, de obicei se recomanda prelevarea unei biopsii in timpul endoscopiei digestive superioare. Aceasta se face pentru a confirma diagnosticul de ulcer gastric si pentru a exclude alte afectiuni, cum ar fi celulele anormale sau cancerul gastric.

Endoscopia digestiva superioara este un procedeu in care se introduce un tub flexibil subtire, numit endoscop, prin gura pacientului, pentru a inspecta esofagul, stomacul si duodenul.

Diagnosticul dumneavoastra la externare indica prezenta ulcerelor gastrice, pangastrita eritematoasa si duodenita eritematoasa. Acest lucru inseamna ca ait prezentat inflamatie (eritem) la nivelul stomacului, duodenului si ulcere pe mucoasa gastrica. Pentru detalii suplimentare si interpretarea completa a rezultatelor dumneavoastra, este recomandat sa consultati medicul care a efectuat examinarea sau sa solicitati opinia unui gastroenterolog.

Va recomandam sa va programati la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/diferenta-dintre-ulcer-si-gastrita_17542
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/ulcerul-o-boala-agravata-de-stres-si-de-stilul-de-viata-nesanatos_15668