Tusea nu imi mai trece?

Tuse

Postata de Utilizator11714975609 cu o luna in urma.

Bună ziua. Deja de 2 săptămâni tusesc tare și am nasul înfundat. A venit primăvara afara e cald dar eu stau și tusesc tare și uscat. Ce este? Menționez ca uneori când tusesc stranut în același timp. Ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

E posibil sa aveti o raceala sau o infectie a tractului respirator superior, cum ar fi sinuzita sau bronsita.

De asemenea, tusea poate fi declansata de alergii, mai ales daca ati observat ca simptomele au inceput sau s-au agravat o data cu sosirea primaverii. Ar trebui sa mergeti la doctor pentru a va examina si pentru a fi sigur.

Medicul poate recomanda medicamente pentru ameliorarea simptomelor, puteti incerca si cateva remedii naturiste pentru a ameliora durerea de gat cauzata de tuse. Daca simptomele nu se imbunatatesc sau se agraveaza, ar trebui sa te intorci la doctor. In plus, daca ai tuse persistenta de peste 2 saptamani, este esential sa te adresezi medicului tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/tusea_7787
sfatulmedicului.ro/Faringita-si-amigdalita/8-remedii-pentru-ameliorarea-durerii-in-gat_9913
sfatulmedicului.ro/Durerea-si-inflamatia-gatului/te-doare-in-gati-iata-9-remedii-care-te-scapa-rapid-de-problema_15111
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/remedii-la-indemana-pentru-a-scapa-de-tuse_16517