de ce tușesc și simt ca mi se rupe ceva in gat?

Tuse

Postata de 🥱 cu 2 luni in urma.

ac***a in vedere ca fumez

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi cauzate de o serie de factori, inclusiv fumat.

Tutunul usuca mucoasa gatului si poate provoca o tuse persistenta. De asemenea, fumatul poate duce la aparitia bolilor pulmonare obstructive cronice (BPOC), care provoaca tuse si disconfort in gat. Puteti simti ca "vi se rupe ceva in gat" din cauza tusei cronice si a iritarii continue.

Cu toate acestea, aceste simptome pot indica si alte probleme de sanatate, inclusiv reflux gastroesofagian, care implica acidul stomacal revenind in esofag si iritand gatul, sau o infectie a gatului. Daca tusea persista sau daca simptomele se agraveaza, este important sa mergeti la un medic pentru o evaluare mai aprofundata.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/tusea-persistenta-ce-afectiuni-indica-si-cum-se-trateazai_17360
sfatulmedicului.ro/Gripa/tipuri-de-tuse-pentru-care-trebuie-sa-te-ingrijorezi_15769
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian_546

Va dorim multa sanatate!