Alergie sau roșu în gat?

Tuse

Postata de MembruMobileApp1503183186 cu o luna in urma.

Buna tuturor . Numele meu este Ștefania și mă lupt de ceva timp cu o tuse foarte urâtă ,nu este productivă , exista senzația de sufocare din cauza tusei ,gâtul este iriat încât cu greu pot vorbi ,exista o mâncărime în gât care da toată această tuse și seara este mai rău . Nu sunt fumătoare și nu stau in fum de țigară .Am incercat siropuri de tuse ,tantum verde fara niciun rezultat . Încă nu am ajuns la doctor deoarece nu am posibilitatea momentan . Majoritatea spun că poate fi roșu în gât sau ceva din aer . Nu prezint alte simptome cum ar fi strănut ,nas înfundat ,simptome specifice răceli sau gripei . Va mulțumesc anticipat tuturor pentru ajutor !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Tusea persistenta si iritatia gatului pot fi cauzate de mai multe lucruri, inclusiv iritatii din aerul uscat sau poluare, reflux gastroesofagian sau alergii.

Iata cateva sugestii care ar putea sa va ajute:

Hidratarea: Beti multe lichide. Apa calda cu miere si lamaie poate calma gatul iritat.
Umidificator: Daca aerul din incapere este uscat, un umidificator poate ajuta la mentinerea umiditatii si poate reduce iritatia gatului.
Inhalatii: Inhalarea de aburi poate ajuta la calmarea gatului iritat. Puteti face asta cu apa fierbinte sau adaugand cateva picaturi de ulei esential de eucalipt.
Gargara: Gargara cu apa sarata calda poate reduce inflamatia si iritatia gatului.
Evitati iritantii: Incercati sa evitati zonele cu praf sau poluare, iar daca aveti alergii cunoscute, incercati sa le gestionati cat mai bine posibil.

Daca simptomele persista sau se agraveaza, ar fi bine sa mergeti la un medic cand aveti avea posibilitatea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/orl, https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/tusea-persistenta-ce-afectiuni-indica-si-cum-se-trateazai_17360
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/recomandari-pentru-a-scapa-de-tusea-persistenta-sau-recurenta_19041
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/boala-de-reflux-gastroesofagian_546