ce ar trebui sa mai fac ?

Tumori hepatice benigne Tulburari acizi biliari

Postata de MembruMobileApp1477257340 cu 7 ani in urma.

am scos fierea acum25 de ani, acum 15 ani am fost diacnosticata cu virus c am facut interferon l-am terminat in urma cu 10 ani mi-a esit viremia nedectabila am facut recent o ecografie si a zis ca am fibroza ,uneori ma mai iteapa in ficat nu mereu , alte ori ma arde.acum merg sa fac o colonoscopie , pentru ca ma doare in partea dreapta si cu extinderi pe tot abdomenul, ma balonez foarte rau , am scaune mai dese cam 3 pe zi .lucrul asta mi-se intimpla de vreo luna

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este bine ca ai programat o colonoscopie, aceasta poate sa ofere detalii despre starea sanatatii tale. Este important sa iti informezi medicul despre toate aceste simptome. Ar putea fi necesar sa faci si alte investigatii, cum ar fi teste de sange sau teste pentru intestine, pentru a vedea daca exista vreo problema la nivelul acestora sau ale ficatului. Fiindca ai fost diagnosticata cu virus C si acum suferi de fibroza, este posibil sa fie nevoie de un consult la hepatologie.

E posibil ca balonarea si scaunele dese, modificate sa fie simptome ale unui sindrom de intestin iritabil sau o intoleranta alimentara. Asadar, o dieta nu ar fi o idee rea. Un dietetician sau un gastroenterolog te-ar putea ajuta in aceasta privinta.

Sanatatea ta este cea mai importanta, asa ca este esential sa te simti confortabil cu planul de tratament si cu medicul tau.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-colon-sau-intestin-iritabil-cauze-si-simptome_11103
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-intestin-iritabil-tulburarea-functionala-a-tractului-gastro_16475