Tumoare glanda hipofiza (dureri de cap foarte mari)

Tumori cerebrale

Postata de Mihai C. cu 9 ani in urma.

Dureri de cap foarte mari situate în spatele rădăcini nasului de peste 11 ani de zile.
As dori sa stiu si eu daca pe rmn cu substanță de contrast se poate vedea o tumoare de glanda hipofiza sau dacă mai trebuie sa fac ceva pentru a fi sigur.
Am făcut un rmn de curând și nu a ieșit nimic.
As dori sa stiu si eu daca pe rmn se vede 100% sau mai trebuie sa fac și alte analize.
Rmn ul este cea mai performanta analiza sau exista alte analize care sunt mai bune și mult mai precise.
As putea sa mai fac o radiografie de craniu și de șa turceasca din profil sau rmn ul este de ajuns pentru a depista o tumoare de glanda hipofiza.

Raspunsuri (2)

eliza2016

acum 7 ani

RMNul este mult mai sensibil decat o radiografie de sa turceasca. Problema este sa gasesti un specialist in imagistica care stie ce cauta si ce vede.

Utilizator11555674864

acum 5 ani

Buna ziua. Eu am făcut RMN cu substanța contrast. Diagnostic. Tumora benignă hipofiza. RMN este indicat. Multa sanatate.