Tumoare benignă la cap si sarcina

Tumori cerebrale

Postata de MembruMobileApp1488316466 cu 7 ani in urma.

Am o tumoare 3,3 mm de 4 ani este benignă intr- o zona ce nu afeceteaza creierul ,am facut deja 2 tomografe si urmez tratament cu Sostilar 500 mg (1 pastila / pe satamana) .urmeaz un tratament pentru fertilizarea in vitro ,nu pot avea copii in mod natural,momentan iau Sostilar dar as dori sa stiu ce riscuri am daca raman însărcinată ( dr ginecolog mi a a spus ca intreup tratamentul din prima luna de sarcina cu Sostilar ) tumoarea poate creste ,se poate mari ?ce riscuri am ?multumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

Riscurile in sarcina pot varia in functie de tipul de tumoare pe care il aveti, localizarea si marimea acesteia, precum si alte variabile individuale legate de starea dumneavoastra de sanatate.

Unele tumori benigne pot creste in timpul sarcinii din cauza cresterii nivelului de hormoni din organism, care poate stimula cresterea tumorii. Cu toate acestea, daca tumoarea dumneavoastra este intr-o zona care nu afecteaza creierul, riscul de probleme semnificative poate fi redus.

Sostilar este un medicament care contine cabergolin, un inhibitor al prolactinei. Nu exista date suficiente privind utilizarea sa in timpul sarcinii, deci este dificil de spus care ar putea fi riscurile exacte. In general, se recomanda intreruperea tratamentului cu acest medicament in timpul sarcinii, decat daca beneficiul potential pentru mama justifica riscul potential pentru fat.

Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra toate aceste aspecte inainte de a lua o decizie. Acesta va poate monitoriza cu atentie pe parcursul sarcinii pentru a verifica daca exista semne ca tumoarea creste sau ca exista alte probleme.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Cancer/distinctia-intre-tumorile-maligne-si-benigne_12685
https://sfatulmedicului.ro/Cancer/diferenta-dintre-tumorile-maligne-si-cele-benigne_17159