Risc de metastaze?

Tumori cerebrale

Postata de mariusmarin91 cu 8 ani in urma.

După o operație la cap, în urma unui astrocitom de gradul 3 malign - 6 cm., care sunt riscurile de după intervenție? Persoana se simte bine, s-a îndepărtat totul în urma operației, sunt doar ceva probleme în ceea ce privește concentrarea și ușoare tulburări de vedere. Astrocitomul a fost situat pe partea dreapta, după ureche.
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

Dr. Toth Noemi

acum 8 ani

Buna ziua!

1. Rezectia totala a astrocitomului este imposibila,pentru ca aceste tumori invadeaza regiunile inaccesibile ale creierului si infiltreaza scoarta cerebrala, la nivele microscopice, din care recidivia este 100%.
2. Tratamentul se va urmari cu radioterapie/chimioterapie.
3. Despre riscuri, si prognosticul gasiti multe informatii pe internet, dar totul depinde de varsta si starea patientului.

mariusmarin91

acum 8 ani

Vă mulțumesc frumos!

coco_1973

acum 7 ani

Ce face persoana operata? Si tatal meu a fost operat in feb. 2016 tot de astrocitom.

mariusmarin91

acum 7 ani

Persoana respectivă a decedat anul trecut, în octombrie. Din păcate, forma de cancer a fost destul de agresivă.