Oligodendroglioma

Tumori cerebrale

Postata de melinda88_k cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
Sunt o doamna, de 52de ani, care a fost diagnosticata si operata in 1999 cu Oligodendroglioma frontala-stanga de dim de 3*5cm. In 2004 au aparut semnele de recidiva, iar in 2007 am fost reoperata, de aceasta data tumoarea a avut dimensiuni mai reduse. Inca dupa prima operatie am ramas cu crize epileptice grand-mal, controlate prin medicatie(Depakine Chrono 500mg*3/zi). In anul 2008 am suferit si un infarct miocardic, in urma cauia s-a efectuat bypass aorto-coronarian, pentru care a fost nevoie de cerclaj. Dupa cerclaj din pacate nu am mai efectua RMN, doar CT, pe care il fac regulat, pentru urmarirea evetualelor recidive. Recidive clare, deocamdata nu s-au evidentiat. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: apa cu continut scazut in deuteriu, ar fi indicat in cazul meu? M-ar ajuta pentru prevenirea recidivelor? Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

mihaela

acum 10 ani

nu stiu daca apa cu continut scazut in deuteriu,va ajuta dar as dori sa va intreb cine va operat deoarece am fost diagnosticata cu oligodendrogliom frontal stanga si nu stiu la ce medic sa merg pentru operatie . Nu cunosc cine ar fi mai bun. va rog mult sa-mi raspundeti. Am numai 44 de ani . Multumesc