markeri tumorali si tomografie computerizata

Tumori cerebrale Tomografie computerizata

Postata de Tania. cu 13 ani in urma.

Buna ziua,

In ultimul an si ceva am dureri de cap relativ usoare, dar din ce in ce mai frecvente, insa uneori(mai rar) sunt extrem de violente ! Ma doare asa de rau incat nici nu-mi pot ridica "tzeasta" de pe perna si abia imi pot deschide ochii. Durerile cedeaza destul de repede la algocalmin si efectul lui dureaza mult in sensul ca nu ma mai doare capul in aceeasi zi, insa cateodata ele sunt insotite de greata si chiar de varsaturi. de ex., mi s-a intamplat sa am o criza crunta in zorii zilei, sa iau o pastila de algocalmin (cu apa, pe stomacul gol) si in 10 min. sa vars cu accese violente "lichidul" cam incolor format (simteam ca-mi ies ochii din cap si stomacul din abdomen, oameni buni !)

Sa ma gandesc la o tumora cerebrala sau la migrene asociate menopauzei care mi s-a instalat definit in ian. anul acesta (2010) ?? Fac 50 de ani in martie ...
Mentionez ca am facut o radigrafie craniana, poza dreapta (sa turcica, dar se vede tot craniul) si nu a aparut nimic suspect.

As vrea sa fac analize mai amanuntite si de aceea va intreb : exista markeri tumorali care pot evidentia un cancer in organism, oriunde s-ar afla el ?? Daca "da", investigatia poate fi facuta la cererea pacientului, direct la clinica de specialitate (chiar privata) ?? Sau cum trebuie procedat ?? Tomografia computerizata este relevanta 100% ?

Va multumesc mult,
Otilia

Raspunsuri (2)

Otilia

acum 13 ani

nu stie nimeni sa-mi raspunda ?? va rog ..

Utilizator11586494453

acum 4 ani

salut
cum s-a rezolvat?
imi cer scuze dar am și eu dureri de cap de vreo săptămână. mulțumesc frumos