interpretare rezultat tomograf

Tumori cerebrale

Postata de ginaraluca cu 14 ani in urma.

VA rog sa imi interpretati urmatorul rezultat la tomograf si sa spuneti ce riscuri sunt, ce diagnostic (dar pe intelesul celor care nu au studiat medicina)
1) calcificari la nivelul nucleilor palidali
2) calcificari punctiforme in peretii arterelor vertrebrale, trunchiului bazilar, protiunilor intra si supracavernoare
3) atrofie cortical

Raspunsuri (4)

irinuca

acum 14 ani

Cred ca ar fi mai bine sa completezi o fisa medicala, am vazut ca acolo raspund f repede medicii, aici mai rar gasesti pe toate domeniile

ginaraluca

acum 14 ani

unde completez fisa medicala? la "consulta medicul"?

irinuca

acum 14 ani

//sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online

Aici si incerca sa dai cat mai multe detalii. Sa precizezi undeva si varsta bunicii pt ca in fisa vor aparea datele din contul tau
sanatate multa

Adrienne

acum 14 ani

Este bine sa trimiti aceasta intrebare medicilor de la" CONSULTA MEDICUL ". Singurul lucru cu care te pot ajuta este ca : o reducere accentuata a volumului creierului se datoreaza atrofiei scoartei cerebrale [ atrofie corticala ] si se regaseste in boala ALZHAIMER. Multa sanatate !