Chistul arahnoidian.

Tumori cerebrale

Postata de Bib. cu 12 ani in urma.

Am 14 ani si in urma unui RMN cerebral,am aflat ca am un chist arahnoidian temporo-polar adrept de circa 1,1/1,6 cm. Momentan nu am consultat un neurochirurg care sa citeasca rezultatele,urmeaza sa o fac in urmatoarele zile. Insa,ce imi puteti spune despre acest tip de chist,este periculos? Si cum se trateaza?
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (6)

Alexa

acum 12 ani

Sal Bib, si eu am un chist cerebral in partea dreapta de 3 cm, l-am descoperit acum 7 ani,(in prezent am 24 ani). Neurochirurgul mi-a spus ca este inoperabil deoarece se afla intr-o zona cu risc foarte mare si in continuare i-au tratament anticonvulsiv lunar de la neurolog. Sunt curioasa daca ai si tu absente epileptce deoarece pe mine astea sunt singurele care ma supara.

babi

acum 12 ani

ce tratament ai in prezent

Nicoleta

acum 10 ani

buna,si eu am un chist arahnoidian dar imi este frica sa merg la doctor.am aflat de acest chist cand am cazut si m-am trezit la spital acum 1 an.e de marimea 1,76/1,24.imi puteti spune va rog daca e periculos?va rog sa ma ajutati cu un raspuns.astept pe e-mailul meu un raspun.daca e grav va rog sa imi recomandati si un doctror.va [email protected].

Iulia

acum 8 ani

Buna Alexa!
Mama me are un chist de 3.9 proaspat descoperit. Am fost deja la 2 medici care se contrazic in medicatie. Tu ce tratament ai impotriva convulsiilor?

Nicoleta

acum 10 ani

buna,si eu am un chist arahnoidian dar imi este frica sa merg la doctor.am aflat de acest chist cand am cazut si m-am trezit la spital acum 1 an.e de marimea 1,76/1,24.imi puteti spune va rog daca e periculos?va rog sa ma ajutati cu un raspuns.astept pe e-mailul meu un raspun.daca e grav va rog sa imi recomandati si un doctror.va [email protected].

kizd arahnoidian

acum 10 ani

salut, eu am un chist arahnoidian pe cerebel (chist arahnoidian retrocerebelos parasagital sting) de 3.7 cm inaltime si pina la 1.7 cm profunzime. neurologul si neurochirurgul mi-au zis ca e asimptomatic. nu am nici un simptom serios insa simt intepaturi in zona aia. fac RMN la jumatate de an sa urmaresc evolutia - sper sa nu mai creasca - si in cazul in care nu creste pot trai cu el asa toata viata fara sa-mi faca probleme. mergeti la doctor, importanta e zona in care aveti chistul, iar daca e asimptomatic nu trebuie decit sa-l mai verificati prin RMN, sint mari sanse sa nu va faca probleme si sa puteti duce o viata cit se poate de normala cu chistul acolo, fara sa-l drenati. chistul arahnoidian e o adunatura de lichid cerebro-spinal de fapt