Chist arahnoidian de fosa posterioara. Baiat,20 de ani?

Tumori cerebrale

Postata de mariaioanac cu 6 ani in urma.

Dupa mai multi ani in care am simtit dureri puternice de cap iar in ultimul timp imi tremurau mainile, am facut un examen CT cranian (cerebral), fara substanta de contrast.
REZULTATUL ?
- "Examenul CT nativ al fosei posterioare si al regiunii supratentoriale nu evidentiaza leziuni spontan heterodense intracerebrale. Chist arahnoidian de fosa posterioara, cu diametre de 1.4/1.3/3.1 CM (tr/ap/cc) , situat infratentorial pe linia mediana, fara efect compresiv asupra structurilor cerebrale. Sistemul ventricular simetric, situat pe linia mediana, cu volum normal.
Relief cortical normal.
Orbite, stanci temporale, sinusuri anterioare si posterioare ale craniului fara modificari semnificative.
CONCLUZIE :
Chist arahnoidian de fosa posterioara. Fara leziuni spontan heterodense intracerebrale.

Sunt foarte speriat!! Ce trebuie sa fac in continuare ?
Va multumesc !

Raspunsuri (1)

Costica

acum un an

Buna ziua ! Am un chist de fosa posterioara cu dimensiunea 1.3x1.9 cm depistat prin RMN azi 22.03.2023. Ce trebuie sa fac ?