ce este mai exact

Tumori cerebrale

Postata de ionela daniela176744 cu 13 ani in urma.

in urma unui rmn facut de mama mea acum o luna i s-a spus ca are multiple hemangioame...doctorul care a examinat-o a zis ca este vb de niste cheaguri de sange..medicul de familie k sunt un fel de pete(daca puteti intelege si dvs k eu nu..),as vrea sa stiu mai exact ce inseamna,poate fi vb de un cancer??pt ca nimeni,nu a zis nimic de asa cv.astept rasp urgent!!!multumesc

Raspunsuri (4)

Google

acum 13 ani

Hemangioamele sunt formatiuni tumorale ale vaselor sanguine care nu au structura histologica normala (sunt o aglomerare, un ghem de vase sanguine care au crescut anormal). In functie de intinderea in suprafata si profunzime se deosebesc mai multe tipuri de hemangioame:

# hemangiomul plan care se gaseste in epiderm si derm; apare ca o pata violacee , dispare la presiune
# hemangiomul tumoral – de dimensiuni variabile, proemina la exterior, se extinde si in profunzime; nu se modifica la digitopresiune; vasele sanguine sunt ca niste muguri vasculari, alimentandu-se din vasele de la periferie
# hemangiomul cavernos – tumoreta mai redusa la exterior dar bine reprezentata in hipoderm; vasele sanguine se prezinta ca niste caverne care comunica intre ele (ca un burete de baie taiat; este alimentat de 1,2 vase mari.
# hemangiomul cirsoid – vasele se prezinta ca niste cordoane sinuoase, comunicante, se intalnesc intr-un anevrism; la palpare se percep pulsatii.

Hemangioamele se pot intalni pe toata suprafata corpului si in unele cazuri pot reprezinta o urgenta chirurgicala, ac***a putere mare de extensie, ulcerare, infectare, sangerare; daca hemangiomul tumoral e lezat – sangerarea se opreste foarte greu.

De asemenea, in rare cazuri un hemangiom vizibil poate fi insotit de un hemangiom intern, chiar intracerbral.

Tratamentul difera in functie de tipul de hemangiom: cel plan poate beneficia de tratament local, celelalte tipuri raspunzand bine numai la tratamentul chirurgical. Tratamentul trebuie precedat de efectuarea unor analize si investigatii: analizele uzuale, ecografie, tomografie (pentru depistarea eventualelor hemangioame asociate), flebografie, arteriografie pentru a descoperi sursele de alimentare.

Prin interventie chirurgicala se elimina tesutul in totalitate, pentru a preveni recidivele. Pentru hemangioamele din zonele delicate (pleoape , varful nasului , regiunea inghinala) se trateaza cu laser initial apoi se intervine chirurgical.

Dr. Rodica Radu

acum 13 ani

Nu e vorba de tumori. Sunt mici dilatatii vasculare, dealtfel foarte frecvente.

ionela daniela176744

acum 13 ani

va multumesc frumos pentru raspuns

ionela daniela176744

acum 13 ani

si totusi..sa inteleg k nu este ceva grav???spuneti k nu este vb de tumori si k sunt frecvente..dar ce am citit mnai sus ma km sperie...