calcificari

Tumori cerebrale Hiperparatiroidismul secundar

Postata de marsse cu 11 ani in urma.

Buna ziua,
Mi-am facut zilele trecute un CT pentru o sinuzita. In raportul primit, am gasit urmatoarea interpretare: calcificari grosiere de pana la 7mm la nivelul falxului. Imi puteti spune ce inseamna asta mai exact si cat de grava e situatia?
Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Buna ziua!
Calcificarile cerebrale reprezinta un subiect a carei cauza si rezolvare nu sunt pe deplin cunoscute. Ele pot aparea ca urmare a unor tulburari de metabolism ( hiperparatiroidism), sau sechele a unor mici microinfarcte, sau...de cauza necunoscuta. Mentionez ca astfel de leziuni apar frecvent la CT, fiind decelate in mod intamplator, fara a produce vreun fel de consecinte.
Dimensiunea calcificarilor este destul de mica si nu se impune nici o forma de tratament ( chiar si daca ele sunt mai mari si dau manifestari neuropsihiatrice, se trateaza doar simptomatic).
Este recomandat sa faceti o evaluare clinico-biologica amanuntita in vederea identificarii unei cauze. Aceste leziuni descrise le puteti evalua periodic ( anual) sau mai devreme daca apar simptome neuropsihiatrice.

marsse

acum 11 ani

multumesc pentru raspuns