Exista posibilitatea sa ie tumoare (sau altceva grav)?

Tumoare pe creier

Postata de camid cu 7 ani in urma.

Simptomele mele , totul a inceput acum 3 saptamani :
-durere puternica de cap pe partea stanga
-fiori pe partea stanga a capului
-amorteala pe partea stanga a fetei
-amorteala la mana stanga
-uneori greturi
Am programare pentru un CT pe 18 luna viitoare dar sunt foarte speriata. De aprox 3 zile mana stanga imi este in permanenta usor amortita. Frica mea e sa nu fie vorba de vreo tumoare sau altceva grav, in cazul acesta asteptand pana pe 18 m-ar putea afecta. Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise de tine ar putea indica diverse afectiuni, de la migrene pana la problemele neurologice sau circulatorii. Este greu de spus doar in baza acestor informatii daca ar putea fi o tumoare sau altceva grav. Este important sa ai in vedere ca simptomele neurologice (cum ar fi amorteala sau durerea de cap puternica) ar trebui evaluate cat mai curand posibil de catre un medic. Daca simptomele se agraveaza sau apar noi simptome, ar trebui sa cauti ajutor medical de urgenta. Cu toate acestea, nu intra in panica. Multe simptome pot fi cauzate de o varietate de afectiuni mai putin severe.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Diverse/cauzele-amortelilor-de-la-nivelul-bratelor_9043
https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-nervilor-periferici/amorteala-faciala-cauze-si-optiuni-de-tratament_17432