tratament enurezis

Tulburari sfincteriene

Postata de VALY 36 cu 13 ani in urma.

Ma numesc Valentina, am 36 ani, sunt din Pitesti, am un baiat de 9 ani, uda patul in fiecare noapte de 2 ori, am facut tratament ci Driptane, fara rezultat, tatal a avut aceeasi problema cand era copil, dar nu cred ca nu exista un tratament adecvat pentru aceasta problema. Are un somn destul de profund si nu simte absolut nimic, este destul de greu sa-l trezesc la toaleta, e vorba de o lene cronica, nu stiu cum sa mai fac cu el. Va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc

Raspunsuri (10)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

anonim_167794

acum 13 ani

Buna seara,
In cazul enurezisului exista o componenta genetica (transmiterea la descendenti este mai importanta cand tatal a avut enurezis) si de asemenea pot exista alti factori implicati(de exemplu factori psihologici,consumul crescut de lichide seara, capacitatea vezicala scazuta, somnul profund sau alti factori) care trebuie identificati prin evaluare de catre un medic specialist psihiatrie pediatrica. In afara de tratamentul medicamentos, terapia comportamentala poate da rezultate daca este urmata cu consecventa si rabdare.
Sfatul meu este sa mergeti cu baiatul la un medic specialist psihiatrie pediatrica din zona in care locuiti. Daca aveti posibilitatea sa veniti in Bucuresti si doriti o evaluare si eventual terapie, ma puteti contacta pe email: [email protected]
Va doresc multa sanatate!

xenia

acum 13 ani

Am avut si eu aceasta problema foarte mult timp, mai precis pana pe la 18 ani.Ca sa nu mai spun cat de jenant si frustant era totul. Oricat incercam sa nu mai beau apa seara, oricata lecitina am luat, degeaba. Mai grav a fost ca am mai avut un episod pe la 26 de ani, asta probabil pentru ca in timpul zilei am stat cu picioarele in apa rece destul de mult timp. Acum am scapat de aceasta problema, nu am avut nici un alt tratament.

marianr

acum 12 ani

si cum ai scapat ?

marianr

acum 12 ani

am si eu aceeasi problema va rog ajutati-ma
am 25 de ani si inca mai fac pe mine cel putin o data pe luna sau chiar mai des

Elisabeta

acum 11 ani

Eu mi-am tratat fetita cu PIRACETAM si s-a rezolvat

Miruna

acum 10 ani

si eu am o fetita de 7 ani care sufera de enurezis si nu stiu ce sa mai fac

MembruMobileApp1485855315

acum 7 ani

Fetita mea a avut aceeasi problema pe la 4 ani si dupa mai multe vizite la medic si psiholog am rezolvat problema dupa o luna cu suplimentul alimentar Pure Dha de la Secom care nu are reactii adverse . Am incercat sa renuntam la tratament dupa 3 luni si ocazional mai avea probleme in consecinta doctora ne-a recomandat sa continuam 1 an iar problema s-a rezolvat. Un coleg de serviciu avea aceeasi problema cu baiatul sau in varsta de 7 ani ,de mai mult timp si incercase o multime de tratamente fara niciun efect iar in urma unei discutii a incercat acelasi supliment care avut efect si in cazul sau. Consultati medicul fetitei si spuneti-i despre Pure Dha poate este bun si in cazul dvs. Succes.

petru

acum 10 ani

am 15 jumatae si nu pot scapa ajutatima

petru

acum 10 ani

am 15 jumatae si nu pot scapa ajutatima