tratament contra mictiunii nocturne

Tulburari sfincteriene

Postata de danix39 cu 12 ani in urma.

baiatul meu are 11 ani inca mai face noaptea pipi,cu toate ca de trei ani ia driptane cu pauze,exista vreun tratament mai eficace/

Raspunsuri (3)

psih Raluca Irimie

acum 11 ani

Buna ziua!

Din ce relatati dumneavoastra se pare ca e vorba de enurezis nocturn. De multe ori, dispare spontan, fara a fi nevoie de tratamente. Poate ar fi mai indicat sa mergeti cu baiatul la un psihoterapeut, cel putin la cateva sedinte. S-ar putea sa fie mai eficient decat sa i se prescrie medicamente, care sa nu aiba rezultate. Eliminati ipoteza ca nu sunt cauze somatice, organice, si mergeti la un terapeut.

amariei stefan

acum 11 ani

Stiu un remediu natural:
punetiii pe pat inainte de culcare urzici {dar mai intai trebuie spalate si uscate}
aveti grija sa nu-l urzicati!!! Si incercati sa ii dati incredere in el si sa nu-l descurajati, pentru ca atunci in creierul lui i se formeaza un sentiment de descurajare.
P.S.Trebuie incercat o luna ca sa dea rezultate.

ANA

acum 9 ani

am si eu un baieat de 6 anisori si face regulat in toata noaptea pisi in pat cum ar putea rezolva aceasta problema??mersi mult!