Enurezisul nocturn

Tulburari sfincteriene

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

Am un baietel de 12 ani care urineaza noaptea in pat. Medicii mi-au spus ca are spina bifida.
As dori un tratament! Multumesc!

Raspunsuri (3)

violeta6097418

acum 16 ani

Crec ca un neurolog ti-ar putea recomanda tratament, intrucat e o afectiune neurologica.
Ar fi binevenita si colaborarea cu un psiholog - mai ales ca baiatul se afla la varsta pubertatii, iar aceasta problema medicala este f. stresanta pt el la aceasta varsta. (Si stresul legat de problema poate accentua simtomele). Psihologul va mai poate ajuta si pt. gasirea unor solutii comportamentale care sa vi se potriveasca si sa puteti reduce frcventa mictiunilor in somn.
Succes!

comentarii utilizatori

acum 15 ani

am un baietel de 9 ani care urineaza noapte in pat am incercat mai multi medici dar in zadar tratamentele nu au avut efect ... va rog sami spuneti cum se poate trata acasta boala?va multumim!

Oana Popescu

acum 8 ani

Medicamentul indidcat deseori este: Driptane, 1 sau 2 pe zi în funcție de vârstă. Noaptea, trebuie sa-i creați instinctul de a se trezi la ora exacta. Pe rand părinții trebuie sa trezească adolescentul la ora exacta și sa-l ducă la toaleta. Asa, se va rezolva cu răbdare problema. Succes!