Enurezis ?

Tulburari sfincteriene

Postata de ELENA3779817 cu 12 ani in urma.

Am o nepotica de 9 ani care urineaza in pat, in timpul somnului si mai ales in prima parte a noptii. Nu are infectie urinare.Despre ce afectiune poate fi vorba si ce tratament este indicat ?

Raspunsuri (12)

Psiholog Liliana Puchea

acum 12 ani

Buna ziua
Daca ati exclus cauza medicala, iar asta inseaqmna nu doar determinarea lipsei sau prezentei unei infectii urinare ci si consult neurologic atunci este indicat sa va adresati unui psihoterapeut
Oare cu cit timp in urma a aparut acest lucru? Asa a fost mereu?

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

Mary Jane

acum 12 ani

Si eu am fost asa pana aproape am mers la scoala de mica. Am facut un tratament cu acupunctura care a dat rezultate foarte bune, de atunci nu am mai avut probleme, dar nu stiu daca a fost mai mult autosugestia ca fac un tratament care m-a vindecat sau faptul ca procedeul in sine chiar este eficient

Nirolf

acum 12 ani

Eu am avut probleme de genul acesta pana in clasa a 4-a, poate chiar pana in a 5-a. Problema este ca aceasta este o functiune naturala asupra careia, fiind copii, nu avem/aveam acelasi control ca si adultii.
In perioada gradinitei aveau grija educatoarele sa avem un program de mers la WC.
Poate aceasta ar fi si solutia in cazul dvs., duceti nepotica la baie inainte de a merge la culcare, obisnuiti-o de asemenea sa nu bea lichide la mai putin de 1 ora de culcare.

Adelina

acum 12 ani

Buna ziua!
Daca unul dintre parinti a avut aceeasi problema, si fetita are la fel.
Probleme ar fi in cazul in care nu ar fi mostenit aceasta afectiune, care ar trebui sa existe numai pana in jurul varstei de 14-15 ani, varsta de la care nu vor mai fi probleme.
Orice tratament ati incerca(inclusiv acupunctura) este ineficient pana la varsta mentionata.
Sper ca este un enurezis mostenit de la parinti, in caz contrar, adresati-va medicului psihiatru.
Mentionez ca si in cazul in care este un enurezis cu durata limitata(13-14-15 ani) este bine sa va adresati unui medic psihiatru, pt.ca fetita este f.sensibila si necesita multa atentie si intelegere din partea familiei.
Multa sanatate !

ABC-79

acum 12 ani

Pana se rezolva problema froloseste scutece noaptea? In cazul ei este firesc sa foloseasca scutec la culcare si pentru ca sa nu aiba stres. Ii doresc insanatosire grabnica.

MihaElla

acum 12 ani

si eu am avut cam aceeasi problema pana la 10 ani cand am fost la mare. Soarele si apa de mare cred ca m-au ajutat. Sanatate!

Jeni

acum 12 ani

Buna ziua.....
si nepotica mea pina la aproape 10 ani a avut aceeasi problema. Eram disperata. Am apelat la medic si acesta ne-a recomandat sa fixam o ora in noapte cind sa o trezim pentru a merge la toaleta. Asa ca in fiecare noapte timp de citeva luni la ora 2 o trezea ceasul. Si-a format reflexul si acuma am scapat de probleme. Poate va ajuta si pe dv. Inca o problema ...sa nu bea Cola sau apa prea multa inainte de culcare.
Succes

Marcu Gheorghe

acum 12 ani

Va recomand sa o culcati pe o salteluta magnetica de la Nikken. Pentru mai multe detalii ma puteti contacta la tel 0745032640.

Elena

acum 12 ani

Cel mai bun remediu natural est o lingurita de miere in fiecare seara inainte de culcare (leac din batrâni). Nu îi voi putea niciodata multumi suficient persoanei care mi-a dat acest sfat care a rezolvat problema cam in 3 luni.

MARIA

acum 12 ani

Si sora mea a avut probleme de genul asta. Erau declansate de faptul ca nu-i placea de invatatoare. Parintii au facut atunci cercetari sa vada exact ce a declansat acest lucru si s-a ajuns pana acolo incat au schimbat invatatoarea si totul a. revenit la normal. Concomitent a facut bai calde de sezut. Nu stiu ce a ajutat mai mult

Dr Popescu Tismana G

acum 12 ani

Enurezisul este o tulburare de somn si are un trata ment relativ simplu dar trebue instituit si condus cu rabdare. Luati legatura cu mine si oferiti date ,mai multe la e-mail [email protected].

fiorelo

acum 12 ani

Mare grija ca si eu am avut probleme cu baiatul si mi-a dat un tratament hormonal norocul meu ca a fost scump si cand am mers la medicul de familie fiind si pediatru a zis ca nu e bun si l-am oprit oarecum la aproape de timp.De ce zic asa deoarece se dezvolta mai repede din punct de vedere hormonal fata de ceilalti copii de varsta lui si asa i-a aparut parul pe corp mai mult decat la alti copii adica risca sa ajunga maimuta si cu organe genitale prea dezvoltate pt. varsta lui.Eu cred ca e mai bine un program anume sa nu mai bea lichide mai devreme de ora 20 sa fie trzit la ore fixe noaptea ca sa se fixeze un program si un tratament bineinteles adecvat nu orice.............si eu am, avut aceeasi problema la fel ca fiul meu si la fel la 9 ani ne-am vindecat .Mama cand i s-a spus de sulfat de stricnina pe atunci in 1978 s-a speriat stiind ca sticnina e pt. a omora cainii insa a fost buna pana la urma............Mi-a recomandat-o o doctora batrana pe atunci si vad ca si acum exista si e folosita e buna sa stiti mama era mai neinvatata pe atunci nu exista google.