enurezis

Tulburari sfincteriene

Postata de claudia_ditza cu 13 ani in urma.

Am o fetita in varsta de 3 ani si 5 luni,care noaptea face pipi pe ea ,sau la amiaza daca doarme si 30 de minute ,sunt nevoita sa ii pun pampers.Intrebarea mea este daca ac***a doar 3 ani,se poate pune diagnosticul de enurezis si daca intr-adevar e necesar administrarea de AMITRIPTILINA la culcare---tratamentul fiindu-mi recomandat de medicul de familie.Astept cu nerabdare un raspuns.Va multumesc.

Raspunsuri (2)

anonim_167794

acum 13 ani

Buna seara,
Diagnosticul de enurezis se pune dupa varsta de 5 ani, deci nu putem vorbi de enurezis inainte de aceasta varsta, iar tratamentul cu amitriptilina nu este indicat la copii atat de mici si se prescrie de catre medicul specialist psihiatrie pediatrica. Sfatul meu este sa mergeti cu fetita la pediatrie pentru investigatii, pentru a vedea daca nu este vorba de infectie urinara sau alte cauze somatice ce determina peristenta mictiunilor involuntare si in plus incercati sa o dezvatati de pampers si pt fiecare data cand spune ca are nevoie la toaleta sa o recompensati , sa ii spuneti bravo. Daca va folosi pampers nu va simti nevoia sa fie schimbata ca atunci cand nu foloseste si se va obisnui in felul acesta.

Va doresc multa sanatate!

claudia_ditza

acum 13 ani

Va multumesc mult pentru raspuns si sfaturi.